Kurorty polskiego wybrzeża oferują odwiedzającym mnóstwo atrakcji. Oprócz jednych z najpiękniejszych na świecie plaż, turyści mają do dyspozycji liczne muzea, parki rozrywki oraz wiele ciekawych obiektów przyrody. W wielu miejscowościach znajdziemy zabytkowe latarnie morskie, urokliwe i wciąż działające porty rybackie oraz doskonałe na wieczorne, romantyczne spacery promenady i malownicze mola. Nie zapominając o lubiących aktywną turystykę, możemy skorzystać z rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych lub jednej z licznych atrakcji związanych ze sportami wodnymi i rekreacją na morskich falach.

17

W tym roku naszą uwagę zwrócił malowniczy Kołobrzeg. Miejsce dla każdego, kto poszukuje spokojnej okolicy na odpoczynek. Miasteczko położone w północno-zachodniej Polsce, czyli tzw. ujściowy odcinek doliny Parsęty i wschodnia część miasta, należy do Wybrzeża Słowińskiego, natomiast zachodni kraniec Kołobrzegu należy do Wybrzeża.

Kołobrzeskie molo
Jednym z nadmorskich obiektów jest kołobrzeskie molo, które liczy 220 metrów długości i dziewięć metrów szerokości. To czyni go najdłuższym żelbetowym molem w Polsce. Idealne miejsce na wieczorne spacery oraz jeden z najlepszych punktów widokowych. Każdy ceniony fotograf nie odpuściłby sobie szansy na sfotografowanie nadmorskiej panoramy.

6

Główny punkt widokowy
Nie zapominajmy o najbardziej charakterystycznym obiekcie dla morskiej infrastruktury. Latarnia morska została wybudowana w 1946 r. i jest centralnym punktem dla wypoczywających. Można zobaczyć z niej malowniczą panoramę. Zostało tam umieszczone muzeum minerałów, lecz niestety nie udało nam się dostać do środka. Zainteresowanie zwiedzających było bardzo duże.

8

Do latarni doprowadzi nas Bulwar Jana Szymańskiego w Kołobrzegu – został zbudowany w 1994 r. w miejscu wcześniejszego, który uległ zniszczeniu na skutek sztormu. Położony jest między kołobrzeskim molo a latarnią morską. W jego sąsiedztwie znajduje się fragment parku im. Stefana Żeromskiego, który oddziela dzielnicę portową od dzielnicy uzdrowiskowej.

11

Przy deptaku znajduje się odsłonięty w 1963 r. pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Bliżej latarni morskiej natomiast są wybudowane pod koniec lat 90. XX wieku pawilony, w których znajdują się lokale gastronomiczne.

10

Neogotyckie budowle
Cały klimat miasteczka jest utrzymany w jednym stylu. Architektura neogotycka to przede wszystkim ratusz miejski, gmach kołobrzeskiej poczty oraz kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Rzecz jasna, znajdziemy tam również styl modernistyczny, a jego przykładem jest kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
4

Miejska promenada
Po ustaniu działań wojennych w gruzach leżało prawie 90% budynków Kołobrzegu. Niektóre obiekty udało się odremontować, ale w większości odgruzowanego miasta postawiono dużo bloków z tzw. wielkiej płyty. Dopiero w latach 80. zaczęto przebudowę centrum miasta. Wokół dawnego rynku i katedry powstała nowa dzielnica, która nie odtwarzała ani dawnych podziałów własnościowych, ani też przedwojennej zabudowy, lecz była raczej próbą stworzenia nastroju staromiejskiego.
5

Miejska zabudowa przypomina domki z kart, każdy w innym kolorze. Przypomina nam niesamowity nadmorski klimat.

14

Klimat kołobrzeskich parków
Cały urok miasta dopełniają liczne fontanny. Nadzwyczajne i zachwycające atrakcje znajdują się m.in. pod ratuszem. Chociażby Kula ziemska wykonana z granitu unoszącego się na poduszce wodnej.
3

Następną budowlą jest tzw. fontanna kwiat, przypomina szyszkę umieszczoną pomiędzy konikami morskimi. Wieczorną porą oświetlona jest jasnym, białym światłem.
2
12
Plac 18 Marca jest miejscem zaprojektowanym przez ogrodnika Heinricha Martensa jako reprezentacyjny skwer miejski. Urządzono go w stylu ogrodu francuskiego z fontanną pośrodku. Budowla przypomina dmuchawiec, który wieczorną porą jest oświetlany przez wielobarwną iluminację.
113

W tym roku okres wakacyjny dobiega końca, ale jeśli już myślicie gdzie jechać na przyszły rok, to zdecydowanie proponujemy Kołobrzeg. Zwiedzenie wszystkich atrakcji to nie lada wyczyn.
Dla nas Kołobrzeg 3 x tak!

Wszystkie zdjęcia są autorstwa Damiana Matczaka

Skomentuj ten wpis (0)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Możesz użyć następujących znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>